A hegesztési varrat az iparban leggyakrabban használt nem oldható kötéstípus. Vizsgálatára többféle roncsolásmentes eljárás áll rendelkezésre
Felületre nyitott hibáinak kimutatására vizuális, mágnesezhető poros illetve folyadékbehatolásos vizsgálatot lehet végezni. Valamint kisebb hatékonysággal, de ultrahangos vizsgálat is alkalmas a célra.
A vizuális vizsgálatot mindenképpen célszerű az egyéb vizsgálatok előtt elvégezni, mivel ezzel nemcsak a felületre nyitott durva hibák, hanem a hegesztési varrat alakhibái is kimutathatók. A vizuális vizsgálat előnye, hogy olcsó, gyors és segítségével még a további, – sokkal költségesebb – vizsgálatok elvégzése előtt detektálhatók az eleve durva felületi eltérések.
Vizuális vizsgálattal azonban nem lehet kellő hatékonysággal kimutatni a kisméretű hibákat. Az emberi szem felbontó képessége nem alkalmas ezek észlelésére.
Ezen eltéréseknek a kimutatására – ferromágneses alapanyagú és ömledékű hegesztési varratok esetén – mágnesezhető poros, vagy folyadékbehatolásos vizsgálatot célszerű végezni.
Ha a mágnesezéshez nincs elegendő hely, vagy az alapanyag, illetve az ömledék nem ferromágneses (ausztenites vagy vegyes varratok), akkor csak folyadékbehatolásos vizsgálat végezhető.
Repedés jellegű hibák kimutatására érzékenyebb a mágnesezhető poros vizsgálat, míg a felületre nyitott térfogatos hibák detektálása folyadékbehatolásos vizsgálattal a biztonságosabb. Költségeit tekintve a két vizsgálat, hasonló szinten mozog.
Kis anyagvastagságok esetén (s<8 mm) a radiográfiai vizsgálat kerül előtérbe, míg nagyobb falvastagságoknál már célszerű ultrahangos vizsgálatban gondolkodni.
Cégünk nem foglalkozik radiográfiai vizsgálatokkal.