Fizikai elve:
Megfelelő körülmények között, a jó nedvesítő képességű folyadékok, a kapilláris hatás miatt képesek behatolni szűk résekbe (pl. repedés), majd onnan visszaszivárogni a felületre. A vizsgálat során ezt a jelenséget használjuk ki.
A vizsgálat leírása
A megfelelő felület előkészítést követően a behatoló folyadékot felhordjuk a vizsgálati felületre, kivárjuk a behatolási időt, a felületről eltávolítjuk a felesleges behatolószert, felhordjuk az előhívót, majd az előhívási idő alatt figyeljük, hogy van-e a felületre olyan visszaszívódás ami hibára utal.
Mire jó:
Felületre nyitott folytonossági hiányok kimutatása. Átmenő hibák kimutatása.
Változatai:
Színkontrasztos (piros-fehér), Fluoreszkáló
Jól kimutatható vele:
A vizsgálat különösen érzékeny a térfogatos és a repedés jellegű hibák kimutatására.
Rosszul detektálható:
A vizsgálat kevéssé érzékeny a keskeny (összezáródott) repedésekre
A vizsgálat korlátai:
Csak olyan anyagok vizsgálhatók vele, amellyel a vizsgálóanyagok nem lépnek reakcióba. Felület alatti illetve eltömődött, vagy teljesen összezáródott hibák nem mutathatók ki vele.
Szükséges vizsgálati felület:
Ez a vizsgálat a legérzékenyebb a megfelelő felületi előkészítésre. A vizsgálathoz fémtiszta, zsíros, olajos szennyeződésektől mentes vizsgálati felület szükséges. A felületi előkészítések közül nem ajánlottak a különböző szemcseszórások, mert ezek tömörítik a felületet és így elzárhatják, illetve eltömíthetik a felületre nyitott hibákat. A vizsgálati felületről el kell távolítani a különböző bevonatokat, a revét, a rozsdát illetve az egyéb jól vagy lazán tapadó szennyeződéseket.
Környezeti feltételek:
Száraz vizsgálati környezet szükséges.
A vizsgálat érzékeny a hőmérsékletre. Általános esetben a vizsgált darab hőmérsékletének +5C° – + 50C° között kell lennie! Ettől eltérő hőmérséklet tartományban a vizsgálathoz speciális anyagok és speciális körülmények biztosítása szükséges. Különösen nagy veszélye van az +5C° alatti tartományban végzett vizsgálatnak, mivel ilyenkor a környezet párája belefagyhat a felületre nyitott hibákba és ez teljes mértékben lehetetlenné teszi a hibakimutatást. Emiatt ipari körülmények között +5C° alatti hőmérsékleten a folyadékbehatolásos vizsgálat NEM VÉGEZHETŐ EL! A finom felületen a legnagyobb érzékenységet biztosító fluoreszkáló módszer alkalmazásához elsötétített vizsgálati helyszín szükséges.